חלומות בתוך מסגרת SMART

הצבת מטרות לפי מודל SMART היא דרך מעולה להפוך חלומות ורעיונות למציאות מוחשית ומדידה. זהו כלי חזק במיוחד עבורינו כנשים בעלות עסק עצמאי, בטח ובטח בשנים הראשונות של העסק, וכשהמטרה היא לבנות בסיס טוב ועתיד מצליח ומשמעותי.

הדרך להצבת מטרות לנשים עצמאיות

לכל אחת מאיתנו יש חלומות, אבל לעיתים נדמה כי הם רחוקים מהמציאות. לנו כנשים עצמאיות, בעיקר בתחילת הדרך בעסק שלנו, האתגרים רבים והמסלול שיוביל לפריצת דרך ולהצלחה אינו תמיד ברור. באמצעות גישת SMART להצבת מטרות, ניתן להפוך חלומות למציאות, צעד אחר צעד.

במודל SMART ניתן להשתמש בכל פעם כאשר נרצה להגדיר לעצמנו מטרה חדשה ולהוריד אותה לקרקע , בדמות פרוייקט חדש שיחולק ליעדים ומשימות חודשיות/שבועיות או יומיות. הכל תלוי בגודל המטרה /פרוייקט ובמשך הזמן. הדרך הטובה ביותר היא להתחיל עם המודל ואח"כ לפרוט את היעדים שימשו לנו אבני דרך, והמשימות – שיעזרו לנו להתקדם.

אני אוהבת להשתמש במודל בעיקר בתחילת שנה חדשה (בד"כ שנה אזרחית) או רבעון. בואו ונראה מה בדיוק זה אומר.

נפרק את המילה לראשי תיבות – כך שכל אות מייצגת מושג מסויים באנגלית: S=Specific, M=Measurable, A=Achievable, R=Relevant, T=Time-bound

בואו נראה יחד למה כל מושג מתכוון , ובסוף ההסבר אתן לכן את המשימה לשנה החדשה שנתתי במועדון העצמאיות שלי.

  1. ספציפיות (Specific) – התחילי במדויק. כשאת מציבה מטרה, חשוב להיות כמה שיותר מדויקת. תשאלי את עצמך: מה בדיוק אני רוצה להשיג? לדוגמה, במקום לומר "אני רוצה להגדיל את המכירות", נסחי את המטרה כ"אני רוצה להגדיל את המכירות ב-20% תוך חצי שנה", ככל שתהיי יותר ספציפית יהיה לך קל לראות אם את בדרך או סוטה ממנה.
  2. מדידה (Measurable) – מטרה ללא מדדים היא כמו מסע ללא מפה. קבעי מדדים שיאפשרו לך לעקוב אחרי התקדמותך. אם המטרה שלך היא להגדיל מכירות, קבעי מדדים כמו מספר לקוחות חדשים או הכנסות מסוימות. כך תוכלי לעקוב אם פעולה מסויימת שעשית הניבה לך את התוצאה או שעלייך לשנות משהו בפעילות שלך.
  3. בר השגה (Achievable) – חלומות גדולים הם חשובים, אך חשוב גם להיות ריאלית. שאלי את עצמך: האם אני באמת יכולה להשיג את המטרה הזו? האם יש לי את המשאבים הנדרשים? אם לא, חשבי על דרכים להשיג אותם. אפשר להמשיך ולחלום בגדול – אך כשמדובר בהצבת מטרות יש להורידם לקרקע כדי לבצע ת. פעולה. אם תמשיכי לחלום בגדול , חלומות שלא תרגישי שאת יכולה להשיג – הדבר יגרום לתחושת תסכול. לכן קבעי מטרה ריאלית וברת השגה – אין פה נכון או לא נכון- חשוב שהמטרה שאת קובעת תהיה כזו שמרגישה לך ואת יודעת שהיא ברת השגה עבורך.
  4. רלוונטיות (Relevant) – המטרה צריכה להיות רלוונטית לחזון הכולל של העסק שלך. שאלי את עצמך: האם המטרה הזו תקדם את העסק שלי בכיוון הנכון? האם היא תעזור לי להשיג את החזון שלי? אין טעם לקבוע מטרה מתחום אחר או כזו שתיקח אותך לכיוון שונה מהכיון אליו תרצי ללכת.
  5. תזמון (Time-bound) – מטרה ללא תאריך יעד היא כמו יעד ללא התחייבות. קבעי תאריך סופי להשגת המטרה. התאריך צריך להיות ריאלי, אך גם מאתגר, כדי לשמור על המוטיבציה.

לסיכום: הצבת מטרות לפי מודל SMART היא דרך מעולה להפוך חלומות ורעיונות למציאות מוחשית ומדידה. זהו כלי חזק במיוחד עבורינו כנשים בעלות עסק עצמאי, בטח ובטח בשנים הראשונות של העסק, וכשהמטרה היא לבנות בסיס טוב ועתיד מצליח ומשמעותי. וכעת כפי שהבטחתי מצרפת לך את מה שרשמתי הבוקר בקבוצה של מועדון העצמאיות של אמא אונליין

זכרי, כל צעד קטן קדימה הוא צעד אחד נוסף לקראת הגשמת החלומות שלך.

לא לשכוח! דברים טובים משתפים

פוסטים קשורים

חלומות בתוך מסגרת SMART

הצבת מטרות לפי מודל SMART היא דרך מעולה להפוך חלומות ורעיונות למציאות מוחשית ומדידה. זהו כלי חזק במיוחד עבורינו כנשים בעלות עסק עצמאי, בטח ובטח בשנים הראשונות של העסק, וכשהמטרה היא לבנות בסיס טוב ועתיד מצליח ומשמעותי.